stomatolog
dentysta
NFZLeczenie zębów w prywatnym gabinecie nie musi być drogie. Jeśli placówka (taka jak Dentika z Lublina) posiada kontrakt z NFZ, wówczas za podstawowe świadczenia pacjent nie zapłaci ani złotówki. Skoro więc regularnie odprowadzasz składki w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, możesz skorzystać z nieodpłatnej opieki i leczyć zęby za darmo.

Leczenie stomatologiczne gwarantowane i finansowane przez NFZ raczej nie wystarczy na pokrycie wszystkich potrzeb pacjenta i zapewnienie doskonałego stanu zębów. Niemniej dobrze jest mieć świadomość, że można z niego skorzystać, a tym samym zapłacić mniej.

Dentysta, który posiada kontrakt z NFZ (np. z gabinetu Dentika w Lublinie), przyjmuje bez skierowania. Co więcej, w przypadku leczenia stomatologicznego pacjent nie podlega rejonizacji, więc do specjalisty może zgłosić się, nawet jeśli mieszka na drugim krańcu miasta (albo kraju!).

Chociaż lista bezpłatnych świadczeń jest mocno zawężona, to jednak dobrze wiedzieć, że w zakresie ubezpieczenia można wykonać przegląd, usunąć złogi nazębne czy wyleczyć próchnicę, ale tylko z wypełnieniem amalgamatowym (ciemnym). Plomby z kompozytów światłoutwardzalnych (jasne, dopasowane do koloru zębów) NFZ refunduje jedynie w tzw. strefie estetycznej (czyli od trójki do trójki, tj. 12 przednich zębów). Podobnie jest z leczeniem kanałowym (do darmowego leczenia endodontycznego wszystkich zębów mają prawo wyłącznie kobiety w ciąży i w czasie połogu). Wszystkie zabiegi realizowane w ramach NFZ można wykonywać w znieczuleniu miejscowym, które również jest bezpłatne.