wypełnienia światłoutwardzalne
wypełnienia chemoutwardzalne
wypełnienia amalgamatowe
leczenie kanałowe
uzupełnianie ubytków próchnicowych materiałami kompozytowymi

O stomatologii zachowawaczej

Stomatologia zachowawcza to najszerszy dział stomatologii, zajmujący się odbudową zęba tak, aby zachować ich najbardziej naturalny kształt i właściwości. Tak, więc stomatologia zachowawcza lecząc przywraca nam stan zębów zbliżony najbardziej do ideału (zęby są zdrowe i żywe).Aby to osiągnąć, potrzeba olbrzymiej wiedzy stomatologicznej, a także najnowszej techniki, która powoduje, że zaplanowane działania osiągają zamierzony cel.


MATERIAŁY KOMPOZYTOWE

W naszym gabinecie stosujemy najnowocześniejsze materiały kompozytowe do wypełnień ubytków. Są nimi kompozyty hybrydowe, kompomery, glassionomery, tj. Gradia, Evetric, Charisma, Filtek, Fuji,Ketac i amalgamat. Materiały te, dzięki swoim właściwościom oddają naturalny kolor i przezierność każdego zęba. Pozbawione są również tzw. „skurczu polimerazycyjnego”, dzięki czemu zachowana jest szczelność brzeżna wypełnień, a w konsekwencji brak próchnicy wtórnej na brzegach wypełnień. Posiadają również wysoką polerowalność, co powoduje zwiększenie ich trwałości.


WYGLĄD I ESTETYKA

Stomatologia zachowawcza zajmuje się również poprawą wyglądu zębów. Można to osiągnąć przez stosowanie preparatów wybielających (Opalescens) w domu czy w gabinecie stomatologicznym. Jasne zęby są powszechnie akceptowanym i pożądanym symbolem zdrowia i urody.


ENDODONCJA

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe jest to dziedzina zajmująca się leczeniem chorób miazgi, składającej się z naczyń i nerwów. Leczenie endodontyczne niezbędne jest w przypadku zapaleń miazgi, martwicy czy zgorzeli, którym towarzyszy uporczywy ból. Leczenie kanałowe ma na celu usunięcie chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów, dokładne ich opracowanie i wypełnienie specjalnym materiałem. Pozostawienie bowiem martwej miazgi w zębie może prowadzić do poważnych konsekwencji, nawet ogólnoustrojowych. W przypadku lekkich zapaleń możliwe jest leczenie biologiczne, co umożliwia pozostawienie żywej miazgi.


O endodoncji


Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to zabieg polegający na precyzyjnym oczyszczeniu całej sieci kanałowej danego zęba. Niezbędne jest również odpowiednie poszerzenie kanałów tak, aby usunąć zainfekowaną tkankę.


Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Leczenie kanałowe jest konieczne w przypadku zainfekowania miazgi zęba poprzez obecność głębokiego ubytku próchnicowego lub złamania zęba. Objawia się to bólem zęba lub jest widoczne na zdjęciu radiologicznym w przypadku stanów bardziej zaawansowanych.


Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i jest niebolesny.


Jak długo trwa leczenie kanałowe?

jednej wizycie. W przypadku chorób miazgi bardziej zaawansowanych potrzebne są 2-3 wizyty.


Czy ząb leczony kanałowo jest mniej wytrzymały?

Prawidłowo przeleczony ząb jest tak samo wartościowym zębem jak ząb żywy. W przypadku dużych zniszczeń spowodowanych próchnicą niezbędne jest wykonanie korony zęba po zakończeniu leczenie kanałowego.